Je to pořád dokola. Ráno se donutit vstát z postele, nasnídat (nebo taky ne), vypravit se do práce. V práci fofr, nestíhačka. Po návratu domů „poflákat“ domácnost, pobrouzdat na internetu, „užít si“ reklamy v televizi (nebo tam snad něco mezi nimi běželo?) nebo mrknout na nějaký film či seriál na internetu. A pak konečně do postele. A ráno znovu. Už aby byl víkend. Říká se tomu rutina nebo stereotyp či vyjeté koleje.

A někde hluboko v nás spí naše tajná přání, naše sny. Na jejich splnění nemáme čas, energii, peníze. Ubíjí nás ta zpropadená rutina. Ale – opravdu nás musí ubíjet?

V rutině je skryta ohromná síla, jenom ji vědomě nevyužíváme. Díky rutině zvládáme opakující se činnosti bez přemýšlení, efektivně a PRAVIDELNĚ. Problém je v tom, že se rutinně točíme v kruhu a nikam se neposouváme, nerozvíjíme se, nejdeme za svými sny. A to nás ubíjí, ne rutina samotná. Jak to změnit?

Je to prosté a zároveň účinné – zařaďte si do rutiny činnosti, které Vás budou krok za krokem posouvat k Vašim snům a přáním. Vytvořte z kruhu stoupající spirálu, po každé otočce budete o kousek výš a nakonec se dostanete na vrchol.

Snadno se to řekne, hůř provádí. Novoroční předsevzetí jsou toho důkazem. Zkuste následující postup, je vyzkoušený a osvědčený. Zkusit znamená OPRAVDU podle něj postupovat alespoň jeden měsíc.

Krok č. 1: Tak především – na chvíli z té rutiny vystupte! Přikažte si, že si urvete kus času jen a jen pro sebe. Když to jinak nejde, vezměte si den nebo dva dovolené a věnujte se jenom sami sobě. Ideálně někam vypadněte, změňte místo, nasedněte do vlaku a jeďte kamkoliv a pak zase zpátky. Pomůže Vám to získat odstup od životního kolotoče a trochu zvolnit.

Krok č. 2: Uvědomte si, co vlastně chcete. Může Vám pomoct ohlédnout se v čase zpátky nebo naopak dopředu. Napadne Vás spousta věcí, ale vyberte si nějakou jednodušší. Pro začátek to úplně stačí. Např. se chcete naučit anglicky.

Krok č. 3: Víc to zkonkretizujte. Jak poznáte, že máte splněno. V případě angličtiny to může být absolvování nějakého kurzu, klidně on-line přes web, dosažení mezinárodního certifikátu. Nebudete možná mluvit plynně jako rodilý mluvčí, ale rozhodně lépe, než když neuděláte nic.

Krok č. 4: Zahrňte dílčí kroky do rutiny. Každý den jednu 15 minutovou lekci, nebo 3x týdně, hlavně pravidelně. Je to důležité stejně jako denní hygiena, přistupujte k tomu s tímto vědomím. Zvyk je železná košile a tu si musíte ušít, resp. vykovat.

Krok č. 5: Občas, třeba jednou za měsíc, se ohlédněte, a pochvalte se za výdrž.

Rutina se najednou stane Vaším spojencem, z kruhu se stane spirála a vy začnete stoupat ke splnění svých přání.

I při nejlepší vůli můžete narazit na dvě běžná úskalí. Často se stává, že se nedostanete ani do prvního kroku, protože čekáte (až tohle dodělám, až budou děti větší, až budu mít víc času, až budu mít víc peněz, až …). “Až někdy” znamená většinou nikdy. Pokud máte stále tendenci věci odkládat na dobu neurčitou, tzv. prokrastinujete, zkuste využít zkušeností těch, kdo nad ní již zvítězili.

Další časté úskalí – zjistíte, že na plnění snů a přání by se čas našel, ale jaksi scházejí peníze. Zvláště pokud si chcete splnit svoje náročné sny a přání. Ať už  jsou ryze materiální povahy (pořízení vlastního vysněného bydlení) nebo jsou spíše nemateriální (naučit se cizí jazyk, procestovat svět, naučit se relaxovat, meditovat apod.), většinou potřebují zafinancovat. Ono totiž i ta nemateriální či dokonce duchovní přání vyžadují tu ryze přízemní věc – totiž, ehm, peníze. No schválně, zkuste si týden meditovat s prázdným žaludkem.

Zkrátka, svoje finanční záležitosti musíme řešit, ať se nám to líbí nebo ne. Každý je nějak řešíme, vytváříme si svůj systém tak, jak si myslíme, že je to pro nás nejlepší. A možná nás ani nenapadne, že by to mohlo jít i jinak a lépe. Nebo nás to napadne, ale nevíme, jak na to. Informací na internetu a v knihách je nepřeberné množství, ale které jsou ty správné a potřebné? To je dost velký oříšek. Tedy byl, protože řešení již existuje na www.FinanceHrou.cz. Obsahem stránek je především kurz Základy finanční pohody, pomůže Vám dostat Vaše finance do potřebné kondice, aby peníze pracovaly automaticky pro Vás a Vy jste měli čas na osobní rozvoj. Kurz je zdarma a obsahuje celkem 30 lekcí uspořádaných do 8 tématických okruhů. Přečtení jedné lekce trvá v průměru 7 až 8 minut, takže jsou ideálními kandidáty na zařazení do Vaší každodenní rutiny.

Možná, že právě na tomto kurzu si vyzkoušíte, jak rutinu využít ve svůj prospěch.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej na Facebooku!

Kategorie příspěvků