Na první pohled by se zdálo, že Xaver neměl důvod k tomu být nespokojen. Vesnice mu rostla před očima, jeho příjmy pomalu rostly také. No a to byl důvod jeho nespokojenosti. Tedy to, že příjmy rostly pomalu. Když si nechal spočítat první odhady, kolik bude stát výstavba celého kamenného hradu, uvědomil si, že tímto tempem hrad nepostaví ani za sto let.

Ačkoli vyslal několik výprav, aby se pokusily nalézt zlato v blízkém i širokém okolí, nikdy se žádný žlutý kov nenašel. Našli se sice ložiska železné rudy, ale to ho nijak moc nepotěšilo.

Chtěl po vzoru svého otce zavést daně v penězích, ale bohužel jeho vesnice si vystačila pouze s výměnným obchodem. Po pravdě řečeno, ten výměnný obchod už začal narážet na hranice svých možností. Čím byla vesnice větší a bohatší, tím bylo obtížnější nalézt někoho, kdo by směnil např. boty za pytel obilí apod.

Xaver se občas chodil dívat do truhlice na svoje zlaťáky. Jednou na ně zase tak koukal a začalo mu vadit, že se tam v té truhlici bez užitku povalují. V hlavě se mu začal rodit odvážný plán. Tak odvážný, že dlouho hledal odvahu se do něj pustit.