Nakonec se Xaver odhodlal. Rozhodl se za zatím naspořené zlaťáky vybudovat pořádnou cestu od hranic sousedního království a napojit ji na cestu, která vedla do sídla jeho otce. Že by Xaver byl takový vizionář, že by podporoval v té době neexistující turistický ruch? Kdepak!

Xaver uvažoval o tomto: Už dnes se tu a tam nějaký obchodník odvážil zkrátit si cestu přes Xaverovu vesnici. Většinou si pochvaloval, že cesta do sídla Xaverova otce je skutečně o mnoho dní kratší, ale na druhou stranu je ve strašném stavu, při špatném počasí z ní byla blátivá stoka a nedala se moc využívat. O riziku přepadení nějakými lapky ani nemluvě. Další věc, na kterou si obchodníci stěžovali, že vesničané nechtějí přijímat zlaťáky, protože je nemají kde utratit. Nejbližší tržiště bylo příliš daleko.

Xaverův plán byl geniálně jednoduchý, ale vyžadoval odvahu. Za naspořené zlaťáky nechá vybudovat pořádnou cestu, nechá ji střežit a k tomu ještě postaví ve své vesnici tržiště. Každý měsíc v neděli se bude konat trh, budou sem moci jezdit obchodnicí z vnitrozemí i od sousedů. A hlavně, za použití cesty se bude vybírat mýto. Jeho hospodáři tak budou moci svoje přebytky prodat za zlaťáky a za ně si pak koupit to, co zrovna potřebují.

A pak už bude jednodušší zavést daně.

Safra, to bude peněz …

Dokončil(a) jste úspěšně čtvrtý okruh lekcí. Xaver uskutečnil svoji první investici. Díky ní se znásobil jeho příjem a je jen otázka času, než splní svůj cíl. Musí jen vytrvat a dále vymýšlet, jak se dostat k potřebnému množství peněz. Vytrváte s Xaverem i Vy?