Vlastní bydlení

Co zvážit při rozhodování o vlastním bydlení
Ve vlastním bytě nebo domě máte nejvíc svobody v rozhodování o tom, jak si ho zařídíte a jak s ním budete nakládat. Na druhou stranu je to do určité míry břímě, o které se musíte starat.

Nad čím se zamyslete:

  • Vaše životní situace
    Vlastní bydlení je spíš pro toho, kdo se již usadil nebo se k tomu chystá, má nebo hodlá založit vlastní rodinu. Přece jen je to větší jistota mít vlastní střechu nad hlavou.
  • Vaše finanční situace
    Pořízení vlastního bydlení je nákladná záležitost, která Vás ovlivní na dlouhé roky, ba i desetiletí.

    • Pokrytí pořizovacích nákladů
      Měl/a byste mít alespoň 15-20% ceny pořizované nemovitosti pokryto vlastními penězi a zbytek si půjčit. Také počítejte s náklady na vybavení (nábytek, vybavení kuchyně, …), u domu i s náklady na zařízení zahrady. Při bydlení s nízkou dopravní obslužností započítejte i náklady na vlastní auto.
    • Pravidelné náklady
      Kromě splátky úvěru i platby na pojištění nemovitosti a domácnosti, náklady na údržbu nemovitosti (u bytů to jsou platby do fondu oprav), energie atd.
    • Zdraví Vašeho domácího rozpočtu
      Nezapomínejte na pravidla uvedená v Okruhu 1! Především si udržujte finanční rezervu navýšenou o splátky úvěru a zachovejte si schopnost spořit či ještě lépe – investovat.
    • Stabilita Vašich příjmů
      Zamyslete se, jestli současnou úroveň Vašich příjmů udržíte i do budoucna. Není od věci stále na sobě pracovat a zvyšovat tak svoji kvalifikaci.
  • Ostatní, např. emocionální, aspekty
    Líbí se Vám lokalita, kde si pořizujete vlastní bydlení? Ono se to nezdá, ale každý jsme nějak založen. Např. máte-li rád/a klid venkova, můžete se, byť ve vlastním bytě, cítit v rušném městě nepříjemně, a to dlouhodobě.
    Pokud splátka hypotéky bude velkou položkou ve Vašem rozpočtu, můžete se cítit jako s koulí na noze. Vaše rozhodování především to, které se týká Vašeho zaměstnání, bude více či méně tímto závazkem ovlivněno.

Náklady na pořízení vlastního bydlení budou mít určitě významný vliv na to, zdali se budete cítit finančně v pohodě nebo ve stresu. 

K zamyšlení

Jedním z obecně přijímaných mýtů je, že cena nemovitostí dlouhodobě roste. Obecně to možná platí, ale nic to neříká o konkrétní nemovitosti. Koupíte-li dům v klidné čtvrti, jeho cena určitě nestoupne, když Vám pod okny vystaví dálnici. Stejně tak cena domu neporoste, pokud se o něj nebudete starat a dům bude chátrat.