Úvěr ke kreditní kartě

Splácení úvěru

Má trochu komplikovaná pravidla, která, když se je naučíte správně používat, Vám umožní využívat úvěr bez úroků.

 • V pravidelném termínu obdržíte výpis s platbami za předchozí období, např. za předchozí měsíc.
 • Na výpisu je uvedena celková částka úvěru za toto období a datum, do kdy ho máte splatit, aby Vám nebyly účtovány úroky.
 • Bezúročné období = jedno období pro čerpání + doba na splacení dlužné částky za toto období. Např. obdobím pro čerpání byl měsíc říjen, doba na splacení je od 1. do 15. listopadu. Bezúročné období je tedy od 1. října do 15. listopadu, ovšem musíte splatit celou dlužnou částku.
 • Splatit můžete:
  • celou dlužnou částku, pak tedy neplatíte žádné úroky;
  • minimální splátku, ve výši, kterou jste si předem dohodl/a, např. 5% z dlužné částky, ze zbývající částky úvěru platíte úrok;
  • „něco mezi“, tedy pouze část úvěru, ale více než minimální splátku, ze zbytku platíte úrok
  • automaticky, když si předem domluvíte, že poskytovatel (banka) si částku strhne automaticky včas sama z Vašeho běžného účtu. Pokud na běžném účtu nemáte dostatek peněz na splátku celé dlužné částky, splatí se pouze její část, ze zbytku platíte úrok.

Příklad

Paní Huňatá platí v obchodech zásadně kreditní kartou.
V říjnu tak utratila celkem 20 000 Kč. Začátkem listopadu jí přišel výpis, kde viděla všechny provedené platby a také jí připomněl, že pokud vyčerpaných 20 000 Kč splatí do 15. listopadu, nebude jí banka účtovat žádné úroky. Paní Huňatá má ráda pořádek, a proto dlužnou částku splatila raději dříve. Úvěr měla tedy zdarma, bez úroků.

V listopadu už začala pomalu nakupovat vánoční dárky, celkem za tento měsíc vyčerpala 25 000 Kč. Začátkem prosince jí opět přišel pravidelný výpis s jednotlivými platbami a připomínkou, že do 15. prosince je potřeba provést splátku. Paní Huňatá ale byla tak ponořena do vánočního shonu, že platbu poslala až 16. prosince. To ale znamená, že tentokrát nedodržela podmínku pro bezúročný úvěr a bude tedy platit úroky z vyčerpané částky 25 000Kč, a to za dobu od data čerpání v listopadu do data splacení.