Zadlužit se – ano či ne?

Stojí Vám ty dluhy za to?

Než si pořídíte dluh, zamyslete se, jestli je to dluh dobrý nebo špatný. Podle typu úvěru úvěru to nepoznáte, záleží na Vaší situaci a plánech, proč si úvěr berete. Nelze tedy jednoznačně říct, že hypotéka na vlastní bydlení je automaticky dobrý dluh a spotřebitelský úvěr je špatný.

Hypotéka na vlastní bydlení má velkou šanci stát se dobrým dluhem. Pořízená nemovitost Vám bude dobře sloužit i po tom, co ji splatíte. Vlastní dům nebo byt je majetek, který můžete později prodat nebo ho věnovat dětem.

I hypotéka se ale může stát špatným dluhem, pokud ji „přepálíte“, vezmete si úvěr na hraně svých možností nebo za ni pořídíte předraženou nemovitost, u které navíc dodatečně zjistíte, že bude potřebovat další náklady na rekonstrukci.

Spotřebitelský úvěr může na první pohled vypadat jako „automaticky“ špatný. Třeba takový spotřebitelský úvěr na zahraniční dovolenou, aby se bylo čím blýsknout před sousedy, není zrovna kandidátem na dobrý dluh.

Ale co když se Vám podaří získat mnohem výhodnější zaměstnání, jenže v místě, kam se jinak než autem nedostanete? Potřebujete si pořídit auto a nejsou-li k dispozici vlastní úspory, nezbývá než si peníze půjčit. V tomto případě získáte víc, vyšší plat, než kolik zaplatíte na úrocích.

Vidíte ten rozdíl mezi špatným a rozumným zadlužením?

Tip

Pokud se rozhodnete zadlužit, volte spíše některou ze známých seriozních bank či nebankovních institucí. Vyhýbejte se neznámým malým firmám nebo dokonce nabídkám v pochybných inzerátech. Dvojnásob to platí v případě, když potřebujete vyšší obnos.