Zadlužit se? Ano či ne?

Víte co se stane, pokud úvěr nebudete splácet?
Pokud nemá člověk nemá na splácení úvěru, dostává se do tzv. dluhové spirály. Tím se však problémy pouze oddálí a důsledkem jsou ještě vyšší splátky, které mohou přerůst v exekuce a následně v osobní bankrot.

Zesplatnění úvěru – pokud dlužník nesplácí věřitel (např. banka) pošle několik výzev, upomínek k uhrazení splátek či dluhu. Jestliže dlužník nereaguje věřitel dluh zesplatní, tzn. požaduje po vás okamžité uhrazení zbývajícího dluhu včetně úroků a poplatků. To už je krok od exekuce. Protože ta hrozí, pokud dlužník svůj závazek do stanovené doby nevyrovná.
Exekuce – spočívá ve vymožení dlužné částky. Velice stručně: nejprve proběhne soud, pak bývá dalším krokem obstavení účtu či srážky ze mzdy či jiného příjmu. Pokud to nevede ke kýženému výsledku, může exekutor zabavit majetek.
Nucená dražba – zejména při vymáhání větších částek připadá v úvahu prodej např. nemovitosti v dražbě.
Osobní bankrot – je často poslední řešení patové situace, pokud dluhů je příliš. Zjednodušeně: pět let tření bídy s nouzí, ale pokud dlužník splatí alespoň 30% svých závazků, je od zbylých dluhů „očištěn“.

Tip

Podívejte se na internetu, co vše se prodává v exekučních dražbách. O tohle majitelé přišli, když nezvládli své dluhy. Není lepší s dluhy zacházet obezřetně?