
„Finanční gramotnost do škol“ je heslem posledních let. Ať se naše děti ve škole naučí, jak správně hospodařit s penězi. Záměr je to veskrze pozitivní, o tom není pochyb. ALE mají se rodiče spoléhat POUZE na školní osnovy?
Děti se nejvíce o životě naučí pozorováním svého okolí, především rodičů. Neustále nás pozorují a i když v určitém věku říkají, že my rodiče jsme hrozní, zaostalí, nemožní atd., nakonec se budou chovat podobně jako my.
Je zbytečné jim něco říkat a poučovat je, když se sami jako rodiče chováme jinak. Naopak, slova v souladu se slovy mají nejvyšší možný účinek. Pokud jsme zvyklí žít na dluh a týden před výplatou je pro nás tím nejdelším týdnem v měsíci, pak veškeré poučování typu „Synku, takhle to nedělej a pouč se z mých chyb.“ je jen planým tlacháním, které nemá cenu zlámané grešle. Jablko nepadá daleko od stromu a synek či dcerka si bude dřív nebo později vykračovat ve šlépějích svých rodičů.
Chceme-li tedy, aby naše děti získaly správné finanční návyky, musíme tyto návyky získat nejdříve sami. A nevymlouvejme se, že nevíme, jak na to. Na internetu či v knihách je informací více než dost. Zkusme třeba nový web FinanceHrou.cz!
Sdílejte článek na Facebooku!