Nemovitosti jako investiční nástroj

Nemovitosti jako investiční příležitost

 • Potenciál výnosu: střední až vysoký
  V dobrých lokalitách dokáží nemovitosti přinést výnos srovnatelný s výnosem akciových trhů.
 • Riziko: střední až vysoké
  Zvláště pro nezkušeného investora. Každá nemovitost je originálem, který má svá specifika. Investor musí postupně získat určitý cit pro odhad potenciálu konkrétní nemovitosti, případně spolehlivost nájemce. Nelze investovat nízké částky, takže když to nevyjde, ztráta může být citelná.
 • Investiční horizont: dlouhý
 • Dostupnost investovaných peněz: nízká
  Prodat nemovitost za dobrou cenu může vyžadovat delší čas, v některých případech i roky.
 • Náročnost na čas: vyšší
 • Vyhodnocení potenciálu konkrétní nemovitosti vyžaduje nasbírat a vyhodnotit poměrně hodně informací, např. jaké jsou plány na změnu územního plánu, zda daná oblast se bude spíš rozvíjet nebo skomírat apod.
  Např. je dobré zjistit si, jak vypadá územní plán. Takové vybudování dálnice či frekventované komunikace v původně klidné čtvrti může ceny nemovitostí výrazně srazit.
  Náročnost na odbornost: vysoká

 

Investovat do nemovitostí je náročnější, než to na první pohled může vypadat. Před investováním je nezbytné získat odborné znalosti. Pro běžného investora je vhodnější cestou podílový fond, který se specializuje na nemovitostní trh.

Tip

Při pořizování vlastního bydlení si nezapomeňte spočítat náklady na provoz a údržbu. Započítejte i svůj čas, který tomu budete muset pravidelně věnovat. Jinak se z vysněné nemovitosti může stát noční můra.