Shrnutí tipů pro investora začátečníka

Jako investor začátečník dodržujte tato pravidla:

 1. Vyberte si SMÍŠENÝ fond, jehož největší propady za posledních zhruba 15 let byste vydržel/a, tedy neprodal/a ho kvůli poklesu a v němž byste vydržel/a alespoň tak dlouho, jako trvalo dosažení předkrizové ceny fondu (od posledního předkrizového maxima).
 2. Fond není specializovaný ani na určitý ekonomický sektor, ani na specifický region, ale je zaměřený obecně a široce.
 3. Poplatky s ním spojené nejsou extrémně vysoké (vstupní poplatek nepřesahuje 3% z investované částky a poplatek za správu nepřesahuje 2% ročně).
 4. Fond spravuje solidní, v České republice registrovaná společnost (není od věci zvolit investiční společnost náležející do silné bankovní skupiny).
 5. Investujte pravidelně stále stejnou částku, a to za všech okolností, tj. nepřestávejte ani v době růstu ani v době poklesu.
 6. Vydržte pravidelně investovat alespoň po dobu, kterou fond označuje jako doporučený minimální investiční horizont, ideálně i dobu mnohem delší.

Zásadně se vyhýbejte:

 1. Hledání žhavých investičních tipů (na internetu, v médiích, u zkušenějších investorů).
 2. Investování jenom na základě minulých výnosů.
 3. Investování všech úspor najednou, zvláště pak v dobách, kdy v médiích jsou “oslavné” články na vynikající výkonnost akciových trhů.
 4. Investování do produktů, které jsou složité na pochopení.
 5. Snaze “přechytračit” trh, tzn. snaze spekulovat na burze cenných papírů.
 6. Spekulacím na pohyb měnových kurzů.
 7. Všem nabídkám na podezřele vysoké “zaručené” výnosy.
 8. Finančním poradcům, kteří při znalosti faktu, že jste začátečník, porušují body 1-7.

Tip

Dodržování těchto zásad Vám zajistí hladké seznámení s investováním, ale neznamená to, že budete jen vydělávat. Užitečné je zažít si na vlastní kůži pocit, že Vaše investice vykazuje ztrátu, ale zároveň by tato zkušenost neměla být příčinou toho, že na investice zanevřete.
To by byla určitě škoda.

Doplnění

I v investicích funguje marketing. Smíšené fondy jsou často zastíněny „atraktivnějšími“ produkty, které mnohdy mají složitou strukturu, vyzdvihují některé specifické ekonomické sektory (např. informační technologie, energetiku, těžbu surovin) nebo některý region (např. Čínu, Indii, Vietnam, …) a jejich výnosový potenciál.
Tyto produkty by ale měly hrát ve Vašem investování spíše okrajovou roli. Ne všechno je zlato, co se třpytí.
Navíc – smíšené fondy i do takových produktů investují přiměřenou část svěřených peněz.