Spekulant

Charakteristika spekulanta

Snaží se vydělat na krátkodobých výkyvech cen investičních nástrojů. Většinou se zaměří na několik málo investic (např. jednu či dvě akciové společnosti), bedlivě je sleduje a rychle reaguje na jejich pokles i růst. Svoji investici drží krátce (dny, někdy pouhé hodiny či dokonce minuty).

  1. Požaduje vysoký a rychlý výnos, ale často nechce moc riskovat.
  2. Svoje investice sleduje velmi často, minimálně každý den, někdy soustavně celý den. Nakupuje a prodává, reaguje rychle na změny cen svých investic.
  3. Nakoupené investice se u něj moc neohřejí. Prodává klidně ještě týž den, kdy nakoupil.
  4. Bedlivě sleduje prognózy analytiků, zveřejňované ekonomické a finanční ukazatele, monitoruje, co se děje na trhu (burze), na kterém se svojí investicí spekuluje.

Může být spekulant úspěšný?

Pro spekulanta je investování nebo lépe řečeno obchodování s investicemi velké hobby. Věnuje mu spoustu času, vyzná se v tom. Dobrý spekulant je disciplinovaný, stanoví si svůj plán, svoji obchodní strategii a té se snaží držet. Má pevné nervy. Pokud dospěje k závěru, že jeho strategie je chybná, vymyslí jinou.

Může být i velmi úspěšný. Může však hodně ztratit, pokud přecení své síly nebo nabyde falešného dojmu, že je „fakt dobrej“.

Co od typického spekulanta můžete slyšet

Cena akcií „mého“ podniku šla dnes dopoledne dolů, čekalo se, jaké podnik dnes v poledne zveřejní čtvrtletní výsledky. Vsadil jsem na to, že budou dobré, a začal opatrně přikupovat. Jak to zveřejnili, akcie začaly stoupat. Do konce dne nabraly pěkných 5%, tak jsem je hned prodal.
Docela slušnej „vejvar“ za jeden den.