Emotivní investor
Charakteristika emotivního investora
Rozhoduje se impulsivně, přemýšlí až „po akci“. Investuje, protože „už fakt musí s těmi penězi něco udělat. Jsou toho plné noviny.“ Chybí mu trpělivost a ukázněnost, svoje investice příliš prožívá.
- Požaduje nějaký výnos, netuší, jaký výnos může očekávat. Ani o rizicích neuvažuje nijak reálně, když má pocit, „že je to dobrý“, jde do toho. O detaily své investice se rovněž moc nezajímá.
- Má období, kdy svými investicemi žije, sleduje je velmi často, mluví o nich. Pak to přejde a svých investic si ani nevšimne.
- Investice nakupuje s cílem mít z nich dobrý pocit, že udělal něco pro svoji budoucnost. Pokud ho jeho investice omrzí, protože je nudná, hledá něco lepšího. V extrémních situacích (finanční krize, překotný růst cen na trzích, …) jedná nerozvážně, emotivně a hlavně rychle.
- Prognózy analytiků sleduje, ale příliš se v nich nevyzná. Více ho zajímá, kdo tyto prognózy vytvořil, jestli je to sympatický člověk, kterému „tak nějak pocitově“ může věřit.
Existuje úspěšný emotivní investor?
S tímto přístupem je rozumnější neinvestovat. Bohužel emotivní investor se rozumem neřídí a podle toho to pak vypadá …

Co od emotivního investora můžete slyšet
V televizi byl takový sympatický odborník, říkal, že věří růstu akcií telekomunikačních firem. Tak pěkně a fundovaně o tom mluvil, já do toho zainvestuju.