Bezpečnost při placení

Braňte se zneužití

K bezpečnostním prvkům (identifikačním číslům, PINům a heslům) ke kartám i k elektronickému bankovnictví se chovejte zodpovědně jako by to byly klíče od Vašeho trezoru s pokladem!

  1. Nikomu je nesdělujte, ani manželce natož pak milence/milenci 🙂
  2. Ukládejte je nejlépe pouze ve vlastní hlavě. Pokud své hlavě nevěříte, mějte je uložené doma na skrytém místě. Opět platí, že ani toto místo nikomu nesdělujte.
  3. Pokud máte podezření, že se někdo k Vašim bezpečnostním heslům dostal, okamžitě žádejte banku o zablokování služby a vystavení nových hesel či PINů.
  4. Uložte si do mobilu telefonní číslo na informační linku Vaší banky, abyste mohl/a reagovat rychle při zjištění jakéhokoli problému.
  5. Při výběru z bankomatu razantně vykažte do uctivé vzdálenosti každého, kdo by chtěl zaujmout Vaši pozornost dotazem, oslovením nabídkou nevyžádané pomoci či jinak. Slušný člověk nikoho u bankomatu takto neobtěžuje.
  6. Při placení kartou na internetu preferujte ověřené eshopy, které při placení kartou používají službu 3D Secure.
  7. K placení na internetu mějte jen jednu debetní kartu k běžnému účtu, na kterém udržujte nižší zůstatek. Případně používejte kreditní kartu.
  8. Nikdy neodpovídejte na podezřelé emaily a nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje. Určitě jste již slyšel/a slovo Phishing. Jedná se o podvodné emaily, jejichž cílem bývá získání přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví, PINů kódů nebo dalších bezpečnostních údajů a jejich následné zneužití. Na tyto emaily nereagujte a už vůbec neklikejte na žádné linky a nepiště žádné údaje, které jsou po Vás požadovány.

Zajímavost

Bezpečnostní prvnky (PINy, hesla) slouží k prokázání, že službu, např. platbu, požaduje osoba k tomu oprávněná.

Starším bezpečnostním prvkem je podpisový vzor. Slouží ke stejnému účelu, ale pro papírové dokumenty. Zde doporučujeme, abyste použili na podpisový vzor jiný podpis, než běžně používáte. Například použijete jméno i příjmení, případně přidáte titul či jednoduchý obrázek, číslo…

Dnešní digitální doba přinesla jednu novinku, tzv. biometrický podpis. Místo na papír se podepíšete speciální tužkou na tablet nebo jiné zařízení (signpad) na zobrazený dokument. Zařízení kromě podpisu snímá i tlak tužky a způsob a dobu jejího pohybu. Dokument i podpis se pak uchovávají v elektronické podobě.