Jaká základní rizika kryje životní pojištění?

Pojištění pro případ invalidity

Invalidita je ztráta nebo snížení pracovní schopnosti, která obykle vzniká důsledkem vážné nemoci nebo úrazu. Málokdo se nebojí invalidity, protože invalidou se může stát každý. Pokud se tak stane, návrat do běžného života bývá obtížný a invalidní důchod není příliš vysoký …

Pojištění invalidity – na co si dát pozor

Při sjednání pojištění invalidity je třeba dát pozor na několik zásadních věcí:

  • definice invalidity – zda pojišťovna uznává státní definici invalidity nebo má vlastní (rozuměj přísnější). Státní definice rozlišuje tři stupně invalidity (invalidita třetího stupně, pokud je pokles pracovní schopnosti nejméně o 70%, invalidita druhého stupně, pokud pokles pracovní schopnosti nejméně o 50 %, invalidita prvního stupně, tam je pokles pracovní schopnosti nejméně o 35%).
  • příčina invalidity – i zde se rozlišuje invalidita z jakýchkoliv příčin či invalidita úrazem. Je lepší (a samozřejmě i dražší) mít pojištěnu invaliditu bez ohledu na příčinu.

Zproštění od placení

Výhodnou možností v případě invalidity je zproštění od placení (často při přiznání 3.stupně invalidity). Zproštění znamená, že v případě invalidity jste zproštění povinnosti platit pojistné, přičemž pojistka zůstává nadále v platnosti.

Jedná se o poměrně zajímavou možnost, zejména pokud v rámci pojištění i spoříte (viz. další lekce), dohodnutou sumu za Vás našetří pojišťovna.

Tip

Čím více stupňů pojištěné invalidity je pojištěním pokryto, tím vyšší je jeho cena.
Pokud máte finanční rezervy a blížíte se k finanční nezávislosti, pak nepotřebujete pojišťovat první stupeň, stačí si pojistit alespoň 2. a 3. stupeň.
Ale v případě, že jste plně závislý/á na svém příjmu, nemáte vytvořeny dostatečné rezervy a jste živitel/ka rodiny, a i první stupeň invalidity by mohl ohrozit Vaše uplatnění na trhu práce, tak si pojistěte i první stupeň.