Úvěr ke kreditní kartě

Čerpání úvěru

Použitím karty čerpáte úvěr, který později splácíte. Banka nebo nebankovní vydavatel stanoví limit (tzv. kreditní limit), do jehož výše můžete z kreditní karty opakovaně čerpat finanční prostředky. Úvěr čerpáte kdykoli s ní platíte nebo vybíráte peníze z bankomatu (pozor, je to nevýhodné).

Stejně jako u ostatních typů úvěrů si banka Vás nejdříve prověří, jste-li důvěryhodnou osobou, aby Vám mohla kreditku vydat. Podle míry Vaší důvěryhodnosti (bonity) si zvolíte Váš limit úvěru ke kartě. Většinou banka nepožaduje potvrzení o příjmu, výjimkou jsou právě větší limity.

Porovnání čerpání u kreditní karty a kontokorentu 

Při čerpání peněz z kontokorentu platíte úrok hned od prvního dne čerpání, zatímco u kreditní karty máte k dispozici bezúročné období (viz další stránka).

Vyčerpaný kontokorent splácíte automaticky tím, jak Vám na účet přijdou peníze. U kreditky musíte splátku poslat, zadat platební příkaz, nebo si zvolíte automatickou splátku, která ale probíhá jen v určitém termínu.

Zajímavost

Díky tomu, že jednak kreditní kartu nevydá banka bez ověření Vaší bonity, a jednak že při placení čerpáte peníze banky nikoliv svoje, je kreditní karta určitou známkou důvěryhodnosti Vás jako jejího držitele.
Můžete to pocítit v některých případech v zahraničí, kdy některé služby lze využít až po předložení kreditní karty nebo je tento typ karty preferován oproti kartě debetní.