Jednoduchý systém pro řízení financí

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ z kurzu

Již víme, že k finanční pohodě vede pouze takový domácí rozpočet, který počítá se spořením a investováním. A jak k němu v reálném životě dospět?

UDĚLEJTE SI VE FINANCÍCH POŘÁDEK

Základní pravidla:

 1. Nespotřebujte celý svůj příjem.
 2. Zbavte se špatných dluhů. Čím dříve, tím lépe.
 3. Vytvářejte rezervu pro mimořádné výdaje a neblahé události.
 4. Pojistěte se proti katastrofám.
 5. Na krátkodobé cíle spořte. Na střednědobé a dlouhodobé cíle rozumně investujte. Pro začátek nejlépe do smíšeného fondu formou pravidelných investic. Nezapomínejte na investování na důchod.
 6. Najděte si rovnováhu mezi
  – fixními výdaji a spořením/investováním na straně jedné a
  – ostatní spotřebou na straně druhé.
  V položce „ostatní spotřeba“ jsou i Vaše „Peníze na cokoliv“, tedy příjemné činnosti jako jsou Vaše koníčky, věci pro radost, cestování apod. Dopřejte si je. Žít jako poustevník či asketa, nedopřát si žádnou radost – to k finanční, natož pak k životní pohodě, nevede.
 7. Braňte se pokušení. Peníze na fixní výdaje a spoření/investování odešlete co nejdříve po datu, kdy Vám na účet přichází příjem. Pokud by se Vám na účtu povalovaly příliš dlouho, mohly by Vás svádět k pokušení utratit je za nepotřebné věci nebo krátkodobé a pomíjivé radosti a pak by Vám nezbyly na nezbytné a důležité položky.
 8. Šetřete svůj čas – zautomatizujte veškeré  platby. Příjem si posílejte na běžný účet a na opakující se platby za fixní platby, spoření, investování, pojištění využívejte trvalé příkazy a inkasa. Peníze, které u Vás dlouho nezdrží, neutratíte.
 9. Pokud v daném měsíci neutratíte všechny peníze určené na ostatní spotřebu, tak se odměňte. Kousek z těchto peněz můžete utratit za nějakou radost. Ale jenom kousek! Pokud se Vám podaří ušetřit opakovaně, navyšte částky na spoření a investování.
 10. Zhruba jednou za rok zkontrolujte, jestli Váš systém funguje správně nebo je potřeba něco změnit. Pokud se Vám (a to i v průběhu roku) podaří zvýšit svoje příjmy nebo snížit výdaje (splatíte úvěr, najdete lépe ohodnocenou práci), zvyšte částky na spoření a investování

Doplnění

Tento systém není určitě dokonalý. Je to něco jako boty ze sériové výroby – dobře poslouží, ale nesedí na noze úplně všem. Ale naprosté většině by měl.