Nákup na splátky

Charakteristika

Jedná se o spotřebitelské úvěry, které si sjednáte v obchodě v okamžiku nákupu zboží nebo služby. Obchodník vystupuje v roli zprostředkovatele úvěru pro nějakou banku nebo nebankovního poskytovatele úvěrů.

Nákupy na splátky jsou zrádné, jejich zrádnost se skrývá v psychologii každého z nás. Když narazíme na vytouženou věc, máme tendenci podlehnout marketingovým fíglům. Dobrý prodavač si nás přečte, pozná, po čem toužíme a nahodí lano, na kterém si nás povodí a dostane tam, kam potřebuje. „Vždyť tu úžasnou věc nemusíte plati hned, ale až potom. Jenom mi to tady podepište.“

Než se necháte zlákat k takové nerozvážnosti, zkuste si aspoň spočítat, nakolik Vás ta úžasná věc skutečně vyjde. Vynásobte splátku celkovým počtem splátek a přičtěte, co musíte zaplatit na místě. Možná Vás to postaví zpátky na zem.

Tip

Kritické z pohledu rizika podlehnutí nákupu na splátky jsou Vánoce, resp. to, co jsme si z nich udělali, a dále pak období plánování dovolených.
V těchto obdobích buďte dvojnásob ve střehu a nenechte se zmanipulovat k impulzivnímu nákupu, tj. nákupu, který jste neplánoval/a a činíte ho jen na základě vnějšího impulzu – např. slevy nebo výřečnosti prodavače nebo proto, že ostatní kupují také.
Pamatujte, že Vaším cílem je dostat se do finanční pohody. Impulzivní nákupy k tomuto cíli nevedou.