Leasing

Charakteristika a základní dělení

Leasing je forma pronájmu. U fyzický osob se používá především k pořízení auta. Oproti úvěru se liší v jedné podstatné věci. Pokud věc koupíte na úvěr, jste jejím novým majitelem vy, pokud využijete leasing, je jejím majitelem až do úplného splacení leasingová společnost. V praxi se lze se setkat s operativním a finančním leasingem.

Operativní leasing – po ukončení leasingu zůstává věc ve vlastnictví leasingové společnosti. Je možno ji vyměnit za novou.

Finanční leasing smlouva obsahuje předkupní právo danou věc odkoupit, většinou za korunovou položku.

Jak funguje operativní leasing

Protože je tento kurz určen zejména pro fyzické osoby (nepodnikatele), tak se trochu podrobněji podíváme na operativní leasing, který je v tomto segmentu nejvyužívanější.

  • Placená částka – platíte pravidelně (měsíčně) za pronájem.
  • Kilometry – často jste smluvně zavázáni ujet jen určitý počet kilometrů. Pokud limit překročíte, platíte za kilometr navíc.
  • Servis – bývá v ceně. Existují i levnější varianty leasingu, zde si některé typy oprav hradíte sami.
  • Pojištění a asistenční služby – auto má povinné ručení i havarijní pojištění. U havarijního pojištění musíte počítat se spoluúčastí.
  • Konec – na konci smluvené doby auto vrátíte, nebo odkoupíte za dohodnutou zůstatkovou cenu.
  • Poškození – pokud auto vrátíte například poškrábané, čeká vás pokuta.
  • Další omezení – některý leasing může omezit např. i to, kdo auto může řídit (např. jen rodinní příslušníci).

Příklad

Nové či staré? Za hotové či na úvěr? Vlastní či půjčené? Je to zcela individuální. Každopádně je třeba se zdržet emociálního jednání – auto je z pohledu snižování hodnoty jedna z nejhorších „investic“ a proto se vyplatí se trochu uklidnit a začít počítat. Skutečně auto potřebujete? Kolik toho najedete? Na jak dlouho auto potřebujete? Tuto dobu vydělte počtem měsíců a řekněte si jestli tuto částku chcete opravdu měsíčně platit (např. 5 000 Kč měsíčně po dobu 6 let). Pokud bydlíte ve velkém městě a auto využijete 3 krát do roka, nestačilo by si auto občas půjčit či využít „carsharing“? Spočítejte si, kolik ušetříte třeba za pojištění, opravy, garáž či parkování…

Když už je auto opravdu nezbytné a máte-li naspořeno či jste za tímto účelem investovali, tak prvotně využijte vlastní zdroje. Nedostává-li se Vám vlastních zdrojů, tak se vyplatí operativní leasing, pokud chcete například po 4 letech auto vyměnit. Naopak preferujete-li auto vlastnit a nemáte na něj našetřeno, tak zbývá už jen úvěr. Neukvapujte se, zkuste se poptat u svého prodejce na aktuální akci, zvýhodnění apod. Může se jednat o desetitisíce.

Koupě auta je ale individuální, vždy proto zvažte své potřeby, možnosti a aktuální nabídky.