Akcie

Podílejte se na výnosech úspěšných firem

Prostřednictvím akcií se můžete podílet na úspěšném podnikání a získat tak přímý podíl na výnosech úspěšných firem. Podnikatelský úspěch takových byznysmenů jako jsou např. Bill Gates nebo Mark Zuckerberg se tak díky akciím může stát i Vaším úspěchem.

Investice do akcií

Akcie mohou přinášet investorovi výnos ve formě:

  1. Dividendy – výplaty zisku ve formě peněz
    Valná hromada akcionářů může rozhodnout, že se dividenda vyplácet nebude (nebo že se vyplatí pouze část zisku) a zisk se použije na další rozvoj společnosti. Pokud společnost zisku nedosáhla, nemůže dividendu vyplatit.
  2. Růstu hodnoty akcií
    Roste-li společnost, rozvíjí se, pak stoupá i její cena a tedy i cena podílů na této společnosti, tedy cena akcií.
    Akcie lze nakoupit nebo prodat na burze cenných papírů nebo jiném veřejném trhu. Každá vyspělá země má svoji burzu, burzovní supervelmocí jsou USA.

Co ovlivňuje cenu akcií?

Z dlouhodobého hlediska to je ziskovost akciové společnosti.

Z krátkodobého hlediska ovlivňuje cenu akcií tzv. nálada na trhu, optimismus nebo pesimismus investorů. Nálada na trhu vede k přestřelení nebo naopak k podstřelení „objektivní“ ceny.

Panika nebo euforie mohou za to, že cena akcie může být směšně nízko nebo naopak nesmyslně vysoko.

Zajímavost

Symbolem rostoucích cen akcií na burzách je býk, proto se říká „býčí trh“. Pokud je růst tažen pouze bezbřehým optimismem bez opory v reálných ziscích firem, dochází k tzv. bublinám, umělému nafouknutí cen akcií.
Potom zpravidla přichází výrazný pokles, říká se pak, že na trzích vládnou medvědi. Pokud jsou už ceny akcií tlačeny dolů pouze převládajícím pesimismem, ale firmám se již pomalu začíná dařit, jedná se velkou investiční příležitost pro investory s pevnými nervy.