Akcie

Akcie jako investiční příležitost

 • Potenciál výnosu: vysoký až velmi vysoký
  Může dosáhnout i desítek (v extrémním případě i stovek) procent ročně. Takto vysoké výnosy jsou většinou výsledkem souhry extrémně dobrých výsledků akciové společnosti nebo očekávání její slibné budoucnosti a obecného nadšení na akciových burzách. Za normálních okolností je výnos akciové investice vyšší než investice do dluhopisů (samozřejmě existuje spousta výjimek).
 • Riziko: vysoké až velmi vysoké
  Investor může ztratit i desítky procent během krátké doby, nelze vyloučit i ztrátu celé investované částky v případě krachu společnosti. Každému podnikání hrozí riziko neúspěchu, žádný podnikatel a tedy ani akciová společnost proti němu není nikdy v úplném bezpečí.
 • Investiční horizont: dlouhý, několik let až několik desítek let
  Pro „běžného“ drobného investora více než sedm let. Velké propady (krize) na burzách po takové době odezní a trpělivý investor tak svoji případnou ztrátu většinou “vysedí” – počká si, až ceny akcií zase vyrostou.
 • Dostupnost: vysoká
  U akcií obchodovaných na burze je velmi dobrá s tím, že dosažená cena nemusí být zrovna výhodná.
 • Náročnost na čas: může být velmi nízká, ale i velmi vysoká, záleží na typu investiční strategie (viz další lekce).
 • Náročnost na odbornost: může být velmi nízká, ale i velmi vysoká, opět záleží na typu investiční strategie.

Akcie dokážou velmi překvapit, pozitivně i negativně. Vyžadují, aby investor měl svoji strategii, na kterou stačí a kterou bude dodržovat.

Zajímavost

Akcie jsou investičním nástrojem, kolem kterého se traduje mnoho mýtů, spíše hororového ražení. A přitom se jedná o jeden z nejgeniálnějších vynálezů lidstva. Ale musí se umět používat.