Mít vlastního finančního poradce?

Poradci vs „poradci“

Už víte, že existují dobří poradci  a „poradci“. Bohužel, nalijme si čistého vína. „Poradců“ je víc. Jak odlišit zrno od plev?

Dobrý finanční poradce „Poradce“
Nejdříve se Vás snaží poznat, klade hodně otázek, nejen o financích. Moc se neptá, hodně mluví, vychvaluje svůj produkt.
Klade otevřené otázky a nechá Vás mluvit. Klade manipulativní otázky a občas na ně sám odpovídá, např.: „Vy nechcete více peněz? No, kdo by nechtěl, že!“
Pozorně Vám naslouchá. Máte pocit, že Vás moc neposlouchá.
Mluví srozumitelně, ujišťuje se, že rozumíte tomu, co Vám říká. Vysvětluje. Snaží se působit odborně, neřeší, jestli mu rozumíte.
Dá Vám dostatek času na rozmyšlenou. I on si vezme čas na přípravu řešení Vašich potřeb, zvláště, když Váš „případ“ je složitý nebo komplexní. Snaží se Vás dotlačit k podpisu smlouvy nejlépe okamžitě, protože zítra by již mohlo být pozdě.
Upozorní na možná úskalí a rizika. Jeho produkt prakticky nemá žádná úskalí a rizika. Univerzálně nabízí investiční životní pojištění, protože „by ho měli mít přece všichni.“
Nezatajuje poplatky, umí vysvětlit, za co je platíte. Poplatky zmíní jen letmo.
Rozhovor směřuje k tomu, že Vy máte problém, na který ON má SUPER řešení. Stačí uzavřít smlouvu na jeho produkt.

Doporučení

Nestyďte se zeptat, na cokoli!
Když něčemu, co Vám poradce říká, nerozumíte, ptejte se. Třeba několikrát, dokud tomu nebudete rozumět. Možná i díky tomu odlišíte poradce od „poradce“.