Mít vlastního finančního poradce?

K čemu Vám může být dobrý poradce užitečný? 

Záleží i na Vás, co vlastně od něj čekáte. Rozeberme si tři situace:

1. Víte, jaký typ produktu potřebujete (hypotéku, životní pojištění, zhodnocení peněz, …) a potřebujete poradit s jeho parametry apod.

Dobrou službu Vám může dát i pracovník na přepážce pobočky finanční instituce (banky, pojišťovny). Jestli máte ve své pobočce banky někoho, komu věříte, není důvod se s ním neporadit. Měl by mít dostatek znalostí k tomu, aby uměl v rámci produktové nabídky své finanční instituce vybrat správný produkt a nastavit jeho parametry, pokud možno Vám na míru.

Nevýhoda: Může Vám poskytnout pouze produkty té „svojí“ banky. To ale nemusí vadit, nabídky konkurenčních bank nebudou radikálně odlišné. Není ale na škodu udělat si vlastní průzkum a oslovit i jiné banky.

Další možností je provizní finanční poradce. Měl by mít přehled o produktech většího množství finančních institucí, takže nepotřebujete vlastní průzkum a ušetříte nějaký ten čas.

Nevýhoda: Může se Vám snažit prodat i další produkty, o kterých jste nechtěl/a mluvit. Díky své výmluvnosti Vás přesvědčí k nákupu dalšího produktu. Opět to nemusí být špatně, třeba ten produkt skutečně potřebujete, ale pokud takováto situace nastane, nekompromisně si vyžádejte čas na rozmyšlenou!

Tip

Dobrý poradce využije Váš jednoduchý požadavek na pomoc s vyhledáním a nastavením vhodného produktu k tomu, aby Vám nabídnul komplexnější řešení – celkové posouzení produktů, které už máte, a návrh na produkty, které by se Vám mohly hodit.
Zkuste někdy takovou nabídku využít, možná Vás překvapí, že Vaše finance by mohly být ve výrazně lepší kondici.