Zadlužit se – ano či ne?

Pozor na to, kde si úvěr berete

Bohužel se můžete setkat s netransparentními, neetickými či dokonce nezákonnými praktikami při sjednávání úvěru nebo v průběhu jeho splácení. Samostatnou kapitolou by mohly praktiky těchto poskytovatelů při vymáhání nesplácených úvěrů.

Takové firmy či fyzické osoby vyhledávají zoufalé, nevzdělané klienty, kteří jsou již zadlužení, ale je ještě možné je připravit o nějaký majetek. Těmto firmám ani nejde o to, aby dlužníci spláceli. Spíš naopak. Snaží se získat peníze ve formách různých poplatků či dokonce exekucí majetku, nejlépe nemovitosti.

Co by Vás mělo varovat u nábídky úvěru:

  • nevyžaduje ověření Vašich příjmů,
  • požaduje zajištění nemovitostí i u malého úvěru,
  • požaduje podpis rozhodčí doložky,
  • neuvádí RPSN,
  • jedná se o neznámou firmu nebo fyzickou osobu,
  • nabízí Vám úvěr, i když na trhu zavedení a známí poskytovatelé úvěrů Vám půjčit odmítli.

Odstrašující příklad

Pan Podnikavý se živí jako řemeslník. Celkem se mu daří a navíc se na něj usmálo štěstí ve formě veliké, „životní“ zakázky. Mělo to však jeden háček – musel si opatřit materiál na vlastní náklady za 400 000 Kč. Protože takovou sumu neměl k dispozici, rozhodl se vzít si úvěr. Bohužel nikde mu nebyli ochotni půjčit, protože jeho oficiální příjmy uvedené v daňovém přiznání byly velmi nízké. Nemohl ani doložit svůj obrat, protože vše dělal „za hotovku bez papírů a tedy levně“.
V regionálním tisku narazil na inzerát: „Nepůjčili Vám v bance? Přijďte k nám! Půjčíme Vám bez ručitele, nepožadujeme doložení příjmů.“ Co však v inzerátu nebylo, že poskytovatel úvěru požaduje, aby dlužník podepsal smlouvu na prodej jeho vlastní nemovitosti jako určitou formu záruky splácení. Bylo mu řečeno, že pokud se úvěr splatí v dohodnutém termínu, smlouva se zničí. Když se nesplatí, nemovitost v hodnotě 3,5 milionu Kč se stane majetkem poskytovatele úvěru. Naštěstí pan Podnikavý „hodil zpátečku“, zafungoval mu pud sebezáchovy.
Je to neuvěřitelné, ale takové případy se skutečně stávaly. A ne vždy pud sebezáchovy zafungoval.