OKRUH 5: ÚVĚRY A HYPOTÉKY

Motto: Úvěr je dobrý sluha, ale zlý pán.

1/5 PROČTĚTE SI, CO MUSÍ XAVER VYŘEŠIT

Xaverovi se vše daří, vesnice roste pod rukama, tolary se kutálejí do truhel. Ale víte, kolik stojí stavba pořádného hradu? Xaver se to dozvěděl a málem se z něj stal alkoholik …

Přečíst Xaverův příběh

opatstvi_4

Xaverovi se jeho investice povedla. Cesta i tržiště zvedly obchodní ruch v jeho vesnici, hospodáři se více snažili, protože za přebytky si mohli koupit spoustu věcí. A taky se rozšoupnout v nově postavené krčmě!

Zavedení daní v podobě peněz se kupodivu obešlo bez významnějších protestů. Xaver tak musel přikoupit další truhlici na dukáty, protože ta první už byla plná tak, že nešla zavřít.

Stavba hradu se zdála být už na dosah ruky. Xaver si povolal z ciziny stavebního mistra, odborníka na stavbu opevněných hradů, a začal s ním plánovat stavbu. Ó jak krásně vypadal budoucí hrad na stavitelově obrázku! Xaverovi plály oči nadšením a div, že nepopadl krumpáč a nepustil se osobně do kopání základů.

Leč přece jen to mělo malý háček, ba spíš hák jako na velrybu! Kupodivu – peníze. Rozpočet na hrad byl pro Xavera hodně ledovou sprchou. Stavitel započítal opravdu všechno – náklady na těžbu kamene a jeho dopravu, vápno, písek, mzdy zedníkům a tesařům, odměny stavitelovým pomocníkům (včetně diet za práci v zahraničí), dřevo na trámy, železo na kovářské prvky, atd. atd.

Xaver musel vypít několik lahví vína, dobře se prospat a pak se projet na koni, aby se z toho šoku vzpamatoval. Pak začal počítat.

Aby potřebnou částku naspořil, potřeboval by dalších alespoň 10 let, a to by nesměla přijít nějaké katastrofa jako třeba povodeň, extrémně dlouhá zima, nebo neúroda.

Xaver začal upadat do deprese, kterou léčil bohatýrským popíjením vína.

5_okruh_zacatek

 

2/5 PROJDĚTE SI PEČLIVĚ VŠECHNY LEKCE

LEKCE 1: Seznamte se s nebezpečnou hračkou

Poznaný nepřítel se může stát i přítelem.
 

LEKCE 2: Financujeme bydlení

Můj dům, můj hrad.
 
 
 

LEKCE 3: Ostatní typy úvěrů

Kdo se v tom má sakra vyznat!
 
 

LEKCE 4: Zadlužit se? Ano či ne?

Úvěry jsou jak oheň. Mohou Vám pomoci, ale můžete se také ošklivě spálit.

3/5 OVĚŘTE SVÉ NABYTÉ ZNALOSTI

Zvládli jste všechny lekce? Co takhle kontrolní testík?

Spustit test

4/5 PŘEČTĚTE SI DOKONČENÍ XAVEROVA PŘÍBĚHU

 

Když se Xaver vzpamatoval a vzal rozum do hrsti, přišel na to, jak z té šlamastyky ven …

Přečíst Xaverův příběh

Jednou se podařilo Xaverovi propít se do střízliva. Jeho mozek začal zase normálně pracovat a tak se zrodil nový nápad nebo spíš hned nápady dva. Oba potřebovaly dost kuráže, ale ta Xaverovi nikdy nechyběla.

První nápad – hrad bude skromnější a tudíž levnější. Xaverovi došlo, že stavitel zcela jistě schválně přestřelil a navrhl hrad zbytečně luxusní a příliš rozsáhlý. Byznys je prostě byznys. Xaverovým potřebám bude stačit hrad menší a ne tak reprezentativní. Vždyť přistavět se dá vždycky.

Povolal si tedy stavitele a dost důrazně ho žádal o přepracování plánů. Stavitel se nejdříve kroutil a snažil se licitovat, ale záhy pochopil, že Xaver už je napevno rozhodnut. Uvědomil si, že menší hrad je taky hrad a pustil se do nového plánu.

Druhý nápad – Xaver si prostě chybějící peníze půjčí. Ano, je to trochu nebezpečné, ale spočítal si, že příjmy z daní z jeho vesnice, z prodeje dřeva a z mýta za používání cesty jsou natolik vysoké, že splátku dokážou pokrýt a ještě něco zbude. Navíc, kdo by nepůjčil synovi krále, že. Když se synkovi nebude dařit, tatík jistě přispěchá s pomocí.

Xaver tedy osobně navštívil spřátelené sousedy a peníze nakonec sehnal.

Jednoho krásného jarního dne vyšel slavnostně oděný Xaver před shromážděné vesničany, vzal do ruky kladívko a symbolickým poklepáním na základní kámen zahájil stavbu hradu. Jeho sen se začal naplňovat.

5_okruh_dokonceni

5/5 XAVERŮV PŘÍBĚH VE SVĚTLE NAŠÍ DOBY

Postavit bytelný kamenný hrad je úkol nad Xaverovy momentální finanční síly. Sice mu plynou příjmy z různých zdrojů, což je chvályhodné, ale než by vytvořily potřebnou hromádku peněz, měl by Xaver vousy až po kotníky.
A tak se nám Xaver po zralé úvaze zadlužil. Půjčené peníze neprohýřil, ale „zabudoval“ je do pevného hradu.
Stejně jako Xaver si každé zadlužení pořádně rozmyslete!

  • Přežije věc/služba koupená na dluh splatnost dluhu?
  • Budete schopen/a spořit a investovat i když budete splácet dluh?
  • Máte stabilní příjmy?
  • Opravdu NUTNĚ potřebujete to, co si chcete na úvěr pořídit?

Zásada č. 1
Úvěrům se snažte vyhýbat, mnohonásobně to platí o spotřebitelských úvěrech, úvěrech z kreditních karet a kupování na splátky.

Zásada č. 2
Když už se chcete zadlužit, preferujte solidní banky – máte mnohem větší šanci, že s Vámi budou jednat férově, než když si zvolíte nebankovního poskytovatele úvěrů.

Zásada č. 3:
Vlastní bydlení je fajn. Ale ne za každou cenu! Pokud při splácení hypotéky nemůžete zároveň spořit a investovat, pak své rozhodnutí dobře zvažte. Nebo raději pořízení vlastního bydlení odložte či si pořiďte něco levnějšího. Nezapomeňte, že hypotéka je zajištěna zástavou nemovitosti. Vaší nemovitosti.